при мускулни и ставни болки
Мускулни и ставни болки
Най - често след простуда или преумора се появяват мускулни болки и слабост, като болният не може да движи заболелите части. Понякога болките са много силни и придружени от вцепеняване и схващане на засегнатия мускул. Те се местят - изчезват и се появяват на нови места. Заболяването трае 2-5 дни, след което преминава. Понякога болките са по - продължителни и се появяват отново при промяна на времето.
Ставните болки са свързани с промяна и деформация на ставите (изменение на тяхната форма вследствие на оток на околоставните тъкани и патологични тъканни разраствания), локални възпаления, ограничения на движенията на ставите и като следствие нарушение на тяхната функция.
Какво ги предизвиква?
Болките в мускулите и ставите могат да бъдат причинени от голям брой заболявания и състояния, някои от които са сериозни, а други са свързани с травми или дори с нормални дегенеративни процеси с напредването на възрастта. Мускулните и ставните болки могат да бъдат предизвикани и от увреждане или дразнене на мускулите около самите стави - т.нар връзки и сухожилия, от мускулно претоварване, от увреждания на костите - най - често остеопороза, при редица несвързани с мускулно - скелетния апарат заболявания, при вирусни заболявания - напр. грип.
Мускулните болки най - често са резултат от растежение, схващане и нараняване. В засегнатия мускул е възможна появата на спазъм (състояние на продължително напрягане като защитен рефлекс срещу по - нататъшно травмиране при движение). Понякога в напрегнатите мускули на гърба, врата и раменете се появяват болезнени подутини (фиброзни възли). Мускулното напрежение затруднавя местното кръвообращение, което забавя възстановяването на засегнатата мускулатура или на съседните тъкани. То провокира и отделянето на вещества - цитокини и простагландини, които предизвикват болка.
Профилактика
За доброто състояние на мускулите и ставите е необходимо да се спазват някои основни правила:
При физическо натоварване:
-Загряване с леки упражнения за цялото тяло, за увеличаване притока на кръв към мускулите.
-След загрявка се разтягат основните мускули.
-Тренировката не тряБва да се приключва рязко, а с постепено намаляване на интензивността на натоварването.
Начинът на живот:
-Балансирано редуване на почивка и спортни занимания
-Здравословен хранителен режим (хранителни продукти, съдържащи необходимите аминокиселини, калций, калий,
магнезий, селен, витамин В и С, флавоноидите)
-Прием на достатъчно количество вода
-Ограничаване на стреса до минимум
32
продукти