Количка

0 артикула

Телефон за връзка

Категории

Шуслерови кремове

Интернет връзки

Изпълнителна агенция по лекарствата: www.bda.bg

Български фармацевтичен съюз: www.bphu.eu

НачалоМарки

семейно планиране

Филтри

 

семейно планиране

семейно планиране

Семейно планиране

 

Всички млади двойки мечтаят за деца, но често естественото забременяване представлява трудност, независимо от усилените опити и старание.

Изучаването на овулаторния цикъл на жената не гарантира зачеване, но безспорно подпомага този процес. Освен това познаването на собственото тяло би могло да ви предпази от нежелана бременност.

 

Кога настъпва овулация?

 

Яйчниците са женските полови жлези. Те се състоят от два основни вида клетки. Едните образуват и отделят женските полови хормони, а вторият вид клетки са яйцеклетките.

 

На всеки 28 дни яйчниците отделят по една зряла яйцеклетка, която е заобиколена от голям брой заобикалящи клетки. Част от тях образуват мехурче, което нараства и се изпълва с течност. Тази структура се нарича Граафов фоликул. Постепенно мехурчето се придвижва към повърхността на яйчника и когато яйцеклетката узрее напълно, мехурчето се пука, като яйцеклетката и придружаващите я клетки попадат в маточната тръба. Този процес се нарича овулация.

 

Узряването на яйцеклетката и овулацията се стимулират от два хормона, отделяни от хипофизата – фоликустимулиращ хормон (FSH) и лутеинизиращ хормон (LH). Тези хормони имат основно значение за правилното протичане на овулацията.

Не рядко се среща и липса на овулация.

 

Как действат тестовете за овулация?

 

С тяхна помощ се определят двата дни за най – вероятно зачеване в настоящия цикъл. Увеличеното количество на лутеинизиращия хормон предизвиква овулация от 24 до 36 часа след това, поради което именно пикът на този хормон служи като много точен белег за момента, в който има най – голям шанс за забременяване. Следователно установявайки пикът на LH с помощта на тестовете за овулация, вие откривате двата най – фертилни дни, и то предварително.

 

Какво се случва след оплождане?

 

Ако яйцеклетката бъде оплодена, на мястото на пукналото се мехурче в яйчника се получава образувание с големина на череша и с жълт цвят, поради което се нарича жълто тяло (жълтото тяло се образува и в случаите, когато яйцеклетката не се опложда, но бързо дегенерира). То отделя женския полов хормон прогестерон, който предизвиква промени в лигавицата на матката и я подготвя да приеме оплодената яйцеклетка. Оплождането на яйцеклетката се осъществява в началото на маточната тръба, след което получената зигота трябва да се вгнезди в лигавицата на матката. В някои случаи, обаче, хормоните на бременността са в недостатъчно количество и матката не е способна да приеме оплодената яйцеклетка или я приема, но не може да я износи.

 

Как действат тестовете за бременност?

 

Най – бързият и удобен начин да установите дали сте бременна или не е тестът за бременност. Той измерва количественото съдържание на човешки хироингонадотропин в урината. Около 4-6 ден след оплождането този хормон навлиза в кръвообращението. С всеки следващ ден, през първите три месеца на бременността, нивата на този хормон драстично нарастват. Повечето тестове могат да определят дали сте бременна около 14 дни след оплождането.

 

http://multipharm.eu/category/50/testove-za-bremennost-i-ovulatsiya.html

8

продукти