
при пигментни петна
Какво наричаме “пигментни петна”?
Пигментните петна представляват по – тъмно оцветени области от кожата с разнообразна форма и големина, гладка повърхност и резки очертания. Срещат се при жени над 35-годишна възраст, рядко при по – млади жени и мъже. Обикновено пигментните петна се разполагат симетрично по бузите, слепоочието, над горната устна, носа, възможно е да се появят и по брадата, близо до ушите и по шията.
Каква е причината за свръхпигментация?
Пигментацията на кожата е индивидуална и зависи от редица фактори, като основна роля има кожният пигмент меланин. Мелазмата (или хлоазма) се причинява от повишена продукция на меланин от меланоцитите (пигментните клетки) и резултатът е поява на кафяви петна.
Фактори, влияещи върху пигментацията:
Ултравиолетови лъчи – УВ – лъчите реагират с меланоцитите, като резултатът в повечето случаи е свръхпигментация.
Бременност – наблюдава се засилена синтеза на меланин, поради увеличено съдържание на женски полови хормони. Освен по характерните области, пигментация се наблюдава по средната линия на корема, около зърната и около външните полови органи и ануса. Обикновено петната изчезват спонтанно няколко месеца след раждането.
Контрацептиви – хормоналните промени могат да доведат до нарушена пигментация. Кожата реагира на УВ – натоварването с увеличено производство на меланин.
Лекарства – много вещества в комбинация със слънчеви лъчи предизвикват бърза поява на пигменти петна, които трудно се отстраняват.
Анемия, кахексия (крайна степен на изтощение на организма), както и други могат да бъдат причина за появата на пигменти петна.
Как се лекуват?
След преценка на дерматолог могат да се прилагат различни козметични препарати. Ефективно е и лечението с йонофореза с витамин С. Срещу въздействието на ултравиолетовите лъчи е задължително използването на светлозащитни пудри и кремове с УВ – филтър.
3
продукти