SOS... косопад!
Нормалният цикъл на растеж на косъма трае от две до три години. Всеки косъм расте приблизително по един сантиметър на месец през тази фаза. Около 90 процента от косата върху скалпа расте във всеки един момент. Останалите 10 процента се намират в “почиваща” фаза. След три-четири месеца косата, която не расте, пада, а на нейно място започва да израства нова.
Ежедневната загуба на опредено количество косми е нормално явление от този цикъл. При някои хора, обаче, се наблюдава прекомерен косопад. Той може да засегне мъже, жени и деца.
Съществуват редица фактори, които биха могли да предизвикат косопад.
Например, три или четири месеца след прекарано заболяване или операция, изведнъж може да загубите значително количество коса. Косопадът се дължи на стреса от заболяването и е временен.
Хормоналните проблеми също могат да предизвикат косопад. При хипо- или хиперфункция на щитовидната жлеза косата може да опада. Този косопад обикновено се повлиява при лечение на щитовидното заболяване. Косопад може да се наблюдава, ако мъжките или женските хормони, андрогени и естрогени, не са в норма. Възстановяването на хормоналното равновесие най – вероятно ще повлияе и върху косопада.
При много жени се наблюдава косопад три или четири месеца след прекарана бременност. Това явление също се дължи на хормоните. По време на бременност, повишените нива на определени хормони влияят върху тялото така, че косата, която нормално би трябвало да опада, се запазва. Когато хормоните спаднат до норма, тази коса опада и нормалният цикъл на растеж и опадане на косата започва отново.
Някои лекарствени средства също предизвикват косопад. Той значително намалява при прекратяване на приема на съответния медикамент. Някои от лекарствените средства, които могат да предизвикат косопад, съдържат антикоагуланти, витамин А (при превишени дози), както и медикаменти, използвани при подагра, хипертония, сърдечни проблеми, противозачатъчни и антидепресанти.
Определени инфекции също са причина за косопад. Гъбични инфекции на скалпа могат да предизвикат опадане на косата при деца. Този тип косопад лесно се лекува с помощта на противогъбични средства.
Освен това косопадът може да бъде симптом за скрито заболяване, например диабет или кожна туберкулоза.
Тъй като косопадът би могъл да бъде знак за наличието на дадено заболяване, от изключителна важност е установяването на причините, които го предизвикват.
Ако връзвате косата си на “конска опашка” или кок, или използвате много стегнати ролки, може да предизвикате косопад поради опъването. Ако то бъде прекратено, преди трайно травмиране на скалпа, косато ви ще израсне отново нормално. Химикалите, съдържащи се в препаратите за коса, могат да предизвикат възпаление на космения фоликул и като резултат да се появи косопад.
Съществува т.нар. андрогенетично оплешивяване, което е най – често срещания тип оплешивяване при мъжете. То обикновено е наследствено и се изразява в оредяване на косата и оплешивяване в областта на върха на главата.
В зависимост от типа на косопада, съществуват различни лечения. Той може да бъде повлиян чрез приемане на различни медикаменти във вид на таблети или втриването им в скалпа, но от съществено значение е установяването на първоначалната причина за неговата поява.
7
продукти